Srbsko – Svatý Jan pod Skalou

Výlet

Českým krasem

Celodenní procházka nádhernou krajinou. Uvidíte Bubovické vodopády, bývalé Solvayovy lomy a nádherný výhled na obec Svatý Jan pod Skalou

Doprava

Můžete zvolit dva způsoby dopravy, autem a vlakem.

Autem

Pojedete-li do Srbska za pěkného počasí, kdy se dá očekávat větší nápor turistů, určitě nedoporučujeme vyrazit autem. Dost pravděpodobně v Srbsku nezaparkujete, a proto když už zvolíte jako dopravní prostředek vůz, vyrazte brzy ráno a nebo auto nechejte v jiné obci a přijeďte do Srbska vlakem.

Parkování je možné na čtyřech místech a je bezplatné. Neparkujte mimo vyznačená parkoviště!

Vlakem

Osobní vlak S7 jezdí ve velmi přijatelných intervalech a ve vlaku platí tarif PID. Jízdní řád naleznete zde.

Parkoviště

Výlet

Ze Srbska se musí kousek po silnici, ale po pár metrech turistická značka uhýbá do údolí a pokračuje se po naučné stezce Srdcem Českého Krasu. Cesta není vhodná pro kočárky a po deštích zde může být hodně bahna. Za pěkného počasí počítejte s větším počtem turistů a to až k boubovickým vodopádům.

Zajímavá místa

Po asi dvou kilometrech dorazíte ke Kubrychtově boudě. Vybudována byla jako přírodní restaurace v roce 1921. V dobách rozvoje trampingu sloužila hospoda také jako příležitostní noclehárna. Uzavřena byla v první polovině 80. let. Na přelomu 80. a 90. let 20. století shořela, následně byla vybudována nová. Dnes slouží jako výzkumná terénní stanice CHKO. (Zdroj: Wikipedia)

Je velmi pravděpodobné, že Boubovické vodopády naleznete bez vody. Ta se zde vykytuje pouze, když je vody hodně. Jinak zde voda neteče a nebo úplně minimálně.

Bývalé lomy, které jsou proměněny v muzeum a skanzen. Je zde úzkokolejka, která je v provozu. Také si zde můžete udělat buřty a jsou tu krásné výhledy.

Ještě než sejdete do Svatého Jana pod Skalou, navštivte vyhlídku, ze které je krásný výhled na obec. Jeli po dešti, cesta dolů bude velmi bahnitá.

V samotné obci se nachází kostel Narození svatého Jana Křtitele a jeskyně svatého Ivana. Najdete zde také restauraci a kavárnu.

Leave a Comment